środa, 14 listopada 2012

l'éducation du goût, część 2: French Kids Eat Everything

French Kids Eat Everything (Francuskie dzieci jedzą wszystko) to książka napisana przez Kanadyjkę, Karen Le Billon, która przez rok razem z mężem i dziećmi mieszkała we Francji. Jej dzieci, podobnie jak miliony dzieci w Ameryce Północnej, uwielbiały niezdrowe jedzenie i wpadały w histerię na widok warzyw i owoców. Jak wiele rodzin w Kanadzie i Stanach posiłki spożywali byle jak i byle gdzie. Jak można się domyślić, po przeprowadzce do Francji wszystko się zmieniło. Nie chcę opisywać tutaj treści książki, jest to zabawna relacja ze zderzenia kultury kulinarnej Kanadyjczyków i Francuzów i transformacji dzieci z grymaszących niejadków w osoby doceniające dobre, naturalne jedzenie. Oczywiście jak we wszystkich książkach tego typu, pojawiają się duże uogólnienia; wiadomo, że są Francuzi jadający niezdrowo i Amerykanie odżywiający się w wyszukany sposób. Choć różnice między Polską a Francją w tym zakresie nie są aż tak duże, to wiele elementów z francuskiego stylu jedzenia jest wartych przeniesienia na grunt polski. Karen Le Billon wypunktowała najważniejsze z nich.


Francuskie zasady żywieniowe

1. Rodzice są odpowiedzialni za to, co jedzą ich dzieci. Sprawa niby oczywista, ale wielu dorosłych dla świętego spokoju ulega prośbom dzieci i kupuje różnego rodzaju niezdrowe przekąski lub daje pieniądze ab dzieci coś sobie kupiły w sklepiku szkolnym. Wiadomo, że większość dzieci wiedziona nieomylnym instynktem wybierze najmniej wartościowe jedzenie.
2. Unikajcie emocjonalnego jedzenia czyli nie traktujcie jedzenia jako nagrody (np. deser jako nagroda za zjedzenie drugiego dania albo wizyta w McDonald`s również w ramach nagrody)
3.  Rodzice ustalają czas  posiłków i to co będzie spożywane.
4. Posiłek jest wydarzeniem towarzyskim. Rodzina wspólnie je posiłki przy stole. Wydaje mi się, że jest najtrudniejsze do osiągniecia przy współczesnym stylu życia. Należy dążyć do tego, żeby jesć chociaż jeden posiłek razem.
5. Jedzcie różnorodnie, nie należy jeść jednego dania częściej niż raz w tygodniu
6. Należy spróbować wszystkiego.
7. Nie podjadajcie między posiłkami. Sama mam tu dużo do zrobienia.
8. Jedzcie i gotujcie nie spiesząc się. Innymi słowy slow food.
9. Jedzcie prawdziwe, domowe jedzenie.
10. Jedzenie to radość, nie stres. Chyba najważniejsza zasada. Sama nie znoszę jeść z osobą na diecie, strasznie mnie irytuje to nerwowe zastanawianie się ile co ma kalorii.


Autorka prowadzi również blog, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami  i radami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...