wtorek, 5 lutego 2013

nutritionism - linki

Ostatnio natrafiłam na kilka ciekawych internetowych publikacji dotyczących dietetyzmu (tak, zdaje się, tłumaczony jest termin nutritionism na polski). Oto one:

  • Survival of the wrongest - artykuł autorstwa Davida H. Freedmana, opisujący pułapki czyhające na dziennikarzy (nawet tych najbardziej uznanych) zajmujących się tematyką zdrowotną. Freedman przedstawia mechanizm prowadzący do pojawiania się w prasie sprzecznych informacji odnośnie zdrowia i żywienia. Jak to się dzieje, że jednego dnia dowiadujemy się, że aby schudnąć należy zrezygnować z tłuszczu, a następnego dnia słyszymy, że tłuszcz jest w porządku, ale winne są węglowodany? 
  • Nutritionism: A Paradigm in Crisis- krótkie wprowadzenie do tematyki, o której szerzej pisał M. Pollan. Dlaczego nauka o żywieniu prowadzi nas na manowce?
  • Wywiad z Marion Nestle - o przemyśle spożywczym i jego wpływie na wyniki różnych badań "naukowych"
  • Survival of the Yummiest - artykuł, tak jak to sugeruje tytuł, polemiczny w stosunku do pierwszej, proponowanej przeze mnie publikacji. Daniel Engber nie zgadza się z twierdzeniem Freedmana jakoby nauka o żywieniu była nic nie warta. Zwraca uwagę, że np. odkrycie witamin jest jej wielkim sukcesem.
Miłej lektury.

1 komentarz:

  1. Musi być ciekawe... Szkoda, że tak słabo znam angielski:)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...