piątek, 29 marca 2013

"Szczęki 9" czyli ciasto z białek i migdałów


Dziś propozycja dla ludzi o mocnych zębach, wypiek twardy i słodki. Mazurek migdałowy według Anieli Rubinstein to ciasto, które nie jest najbardziej rozpowszechnioną wersją mazurka -  do jego sporządzenia  wykorzystujemy ciasto makaronikowe, a nie jak to zazwyczaj bywa ciasto kruche. Mazurek ten składa się z podstawy sporządzonej z mielonych migdałów i białek, na którą wylewa się  krokant z migdałów. Kolejne ciasto Anieli Rubinstein, na którym można połamać zęby, ale tym razem ciasto jest na tyle dobre, że warto zaryzykować. Przepis pochodzi z książki Kuchnia Neli, ja wprowadziłam tylko niewielkie modyfikacje.MAZUREK MIGDAŁOWY

  • 450 g migdałów (300 g na ciasto, 150 g na krokant)
  • 250 - 300 g cukru (100 g do ciasta, reszta na krokant)
  • 1/3 szklanki białek (czyli nieco ponad 80 ml)
Ciasto: mielimy 300 g migdałów, dodajemy do nich 100 g cukru, a następnie białka. Masę wylewamy na blachę o  średnicy 23 cm wysmarowaną masłem i posypaną mąką krupczatką i pieczemy w temperaturze 150 stopni przez ok 1 godz. - 1 godz. i 15 min. Ciasto powinno być dość suche, ale nie wysuszone na wiór, bo będzie je ciężko pogryźć. Następnie przygotowujemy krokant, który wylewamy na ciepłe lub letnie ciasto (absolutnie nie powinno być zimne). 
Krokant: siekamy migdały. Na patelni równomiernie rozsypujemy cukier i podgrzewamy do uzyskania karmelu. Cukru nie wolno mieszać, trzeba uważać też, żeby nie zrobił nam się zbyt ciemny, bo będzie gorzki i nie będzie się do niczego nadawał. Jeśli ktoś nie ma wprawy w robieniu karmelu, dobrze jest go przygotowywać na jasnej patelni (lepiej wtedy widać, kiedy karmel osiąga pożądany kolor), można dodać 1/4 szklanki wody. Ja zrobiłam karmel ciemny, dosyć gorzki, można oczywiście przygotować karmel jaśniejszy. Gdy karmel jest już gotowy, ściągamy patelnię z ognia i od razu dodajemy posiekane migdały. Mieszamy energicznie powstałą masę i wylewamy na ciasto. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...